dnes je 28.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1208

15.6.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.4.5.5.5.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1208

Mgr. Pavla Krejčí

[Působnost shromáždění]

Komentované ustanovení upravuje výlučnou působnost shromáždění. Shromáždění je nejvyšším orgánem SVJ, rozhoduje v zásadních záležitostech týkajících se správy domu a pozemku, jak je obecně vymezena v § 1189 a dále konkretizována v ustanoveních prováděcího nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím.

Vymezenou působnost shromáždění nelze zúžit, lze ji však podle písm. h) komentovaného ustanovení rozšířit, a to buď úpravou ve stanovách nebo ad hoc, v rámci stanovení programu shromáždění. Takové další rozšíření působnosti se může týkat např. uzavření smlouvy o poskytování služeb spojených s bydlením, uzavření smlouvy o nájmu společných částí domu (fasády, střechy), uzavření smlouvy o pojištění, vymezení záležitostí, o kterých se bude rozhodovat per rollam ve stanovách atd.

Výlučná působnost shromáždění je upravena ve zvláštním ustanovení, na rozdíl od předchozí úpravy v zákoně o vlastnictví bytů, kde byly výslovně uvedeny v samostatných ustanoveních (např. § 9 odst. 12§ 11 odst. 4 a 5§ 15 odst. 2 zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů) zejména ty záležitosti v působnosti shromáždění, pro které se vyžadovala kvalifikovaná většina, jinak byla působnost jednotlivých orgánů roztříštěna ve více ustanoveních. Další odlišností oproti původní úpravě je, že pokud není výslovně ve stanovách společenství upraveno jinak, přijímá se usnesení prostou většinou hlasů přítomných na shromáždění. Stanovy však mohou určit vyšší kvorum pro rozhodování v jednotlivých záležitostech.

Shodně s úpravou v zákoně o vlastnictví bytů je rovněž upraveno přiměřené nebo obdobné použití ustanovení o rozhodování shromáždění v případě správy domu a pozemku bez vzniku SVJ (§ 1191 až § 1193), kde se pro rozhodování ve věcech správy domu a pozemku použijí ustanovení o shromáždění obdobně.

K jednotlivým písmenům

a) Stanovy obsahují pravidla upravující vnitřních chod společenství. Podle nové právní úpravy postačí ke změně stanov prostá většina hlasů vlastníků přítomných na shromáždění vlastníků.

b) Shromáždění rozhoduje o volbě zákonem předpokládaných orgánů, tj. výboru nebo předsedy společenství, jakož i dalších orgánů, o jejichž vzniku rozhodne společenství z vlastní vůle, přičemž podrobnou úpravu jejich činnosti a členů upraví ve stanovách tak, aby působnost nezasahovala do působnosti jiných orgánů. Zatímco podle zákona o vlastnictví bytů bylo možné přímo na shromáždění rozhodnout, zda bude volen pověřený vlastník (dnes předseda společenství), nebo výbor, podle aktuální úpravy bude nutné, aby konkrétní typ orgánu byl definován již ve stanovách podle § 1200 odst. 2 písm. d) a § 1205 odst. 1. Volené orgány se vždy odpovídají ze své činnosti shromáždění, je proto logické, že shromáždění má také pravomoc rozhodovat o jejich odvolávání. K přijetí usnesení ohledně volby či odvolání člena voleného orgánu bude postačovat nadpoloviční většina hlasů vlastníků přítomných na shromáždění.

Úprava v zákoně o vlastnictví bytů nijak neřešila otázku odměňování členů volených orgánů. NOZ tuto záležitost řeší výslovnou kompetencí shromáždění rozhodovat o odměňování členů všech volených orgánů společenství.

c) NOZ nově zavádí výslovné oprávnění shromáždění jednat a rozhodovat o výši příspěvků na správu domu za minulé období (přebytek, nebo schodek) a současně i o

Nahrávám...
Nahrávám...