dnes je 20.4.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1222

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.4.5.7.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1222

Mgr. Pavla Krejčí

[Nařízení vlády; pokyny KÚ]

Jedná se o tzv. zmocňovací ustanovení podle čl. 78 Ústavy, které zmocňuje vládu k vydání nařízení, kterým se stanoví některá podrobnější pravidla ve vztahu k bytovému spoluvlastnictví.

NOZ zmocnil vládu ke stanovení podrobnějších pravidel v následujících oblastech:

  1. stanovení pravidel výpočtu podlahové plochy jednotky,

  2. stanovení vyvratitelné právní domněnky, které části nemovité věci jsou společné,

  3. stanovení podrobnosti o činnostech týkajících se správy domu a pozemku.


Zmocňovací ustanovení bylo naplněno vydáním nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím (dále jen "Nařízení“).

Ad i. Stanovení výpočtu podlahové plochy jednotky je upraveno v § 2 a § 3 Nařízení.

Tato úprava navazuje na § 1159 NOZ a obsahuje podrobnější definici bytu, respektive podrobnější definici jednotky. Za byt, respektive za jednotku, je označena prostorově oddělená část domu, která je ohraničena vnitřními povrchy obvodových stěn této prostorově oddělené části domu, podlahou, stropem nebo konstrukcí krovu a výplněmi stavebních otvorů ve stěnách ohraničujících byt (jednotku); obdobně to platí pro ohraničení místností, které jsou jako součást bytu umístěné mimo hlavní obytný prostor.

Pravidla pro výpočet podlahové plochy jednotky

Pokud se týká pravidel výpočtu podlahové plochy jednotky, tak zde došlo k podstatné změně od pravidel uvedených v ZVB. Podlahovou plochu bytu v jednotce totiž tvoří půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce. Půdorysná plocha je vymezena vnitřním lícem svislých konstrukcí ohraničujících byt včetně jejich povrchových úprav. Započítává se také podlahová plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako jsou zejména skříně ve zdech v bytě, vany a jiné zařizovací předměty ve vnitřní ploše bytu. Blíže k této problematice výklad u § 1159 NOZ.

Společné části nemovité věci

Ad ii. Stanovení vyvratitelné právní domněnky, které části nemovité věci jsou společné

Prováděcí předpis dále stanovil vyvratitelnou právní domněnku, které části nemovité věci jsou považovány za společné. Tato úprava navazuje na § 1160 NOZ, který obsahuje základní definici společných částí. V Nařízení je tato úprava uvedena v § 4 až § 6. V § 4 Nařízení je stanoveno, že vedle pozemku, na němž je dům postaven, může být společnou částí nemovité věci také pozemek funkčně

Nahrávám...
Nahrávám...