dnes je 28.3.2024

Input:

Nedosažitelný vlastník jednotky - co lze v takové situaci dělat

30.6.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.4.2.9
Nedosažitelný vlastník jednotky – co lze v takové situaci dělat

Mgr. Adriana Kvítková, Mgr. Monika Vavříková

Znění zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "NOZ"), účinné do 30. 6. 2020, vymezovalo hned několik případů, kdy byl k rozhodování v souvislosti s bytovým spoluvlastnictvím potřebný souhlas vlastníků všech jednotek.

Jednalo se například o tyto situace:

  • založení společenství vlastníků jednotek schválením stanov dle ust. § 1200 odst. 1 NOZ (nebylo-li společenství vlastníků založeno prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě);

  • přijetí rozhodnutí, kterým se všem vlastníkům jednotek mění velikost podílů na společných částech, či se jím mění poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech při hlasování mimo zasedání (per rollam) dle ust. § 1214 NOZ.

Další případy, kdy je k přijetí určitého rozhodnutí nutný souhlas všech vlastníků jednotek, mohou určovat stanovy.

V praxi se velmi často stávalo, že některý z vlastníků jednotek byl nedohledatelný, nebyl kontaktní či nespolupracoval, a tím pro všechny ostatní vlastníky zablokoval možnost přijmout určité rozhodnutí (např. rozhodnutí o změně prohlášení vlastníka dle ust. § 1169 NOZ, pokud byl nekontaktní vlastník vlastníkem dotčeným).

Identita vlastníka je neznámá nebo je vlastník nekontaktní

Běžně se můžeme ocitnout v situaci, kdy identitu vlastníka konkrétní jednotky vůbec neznáme. V takovém případě je třeba vycházet z informací evidovaných v katastru nemovitostí na příslušném listu vlastnictví. Zde je kromě jména vlastníka uvedena také jeho adresa. Tato však nemusí odpovídat jeho skutečné kontaktní adrese, na které je vlastník k zastižení.

Pokud nás k vlastníkovi nedovede jeho adresa uvedená na listu vlastnictví, můžeme dále zkusit nahlédnout do sbírky listin k dané jednotce přímo na katastrálním úřadě, kde prověříme, zda nejsou nějaké další kontaktní údaje na vlastníka uvedeny v nabývacím titulu, na základě kterého se daná osoba stala vlastníkem jednotky (např. kupní smlouva, darovací smlouva).

Samozřejmě lze pátrat také ve všech dalších veřejných rejstřících (zejména v obchodním a živnostenském rejstříku, jež jsou dostupné i bezplatně prostřednictvím internetu a mohou obsahovat další kontaktní údaje, pokud

Nahrávám...
Nahrávám...