dnes je 19.4.2024

Input:

Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách

21.11.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.3.1
Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách

Mgr. Andrea Manová

Koncem května letošního roku byla schválena rozsáhlá změna technického pravidla TPG 704 01, která je účinná od 1. 8. 2013. Změna byla vydána jako konsolidované - tedy úplné znění předpisu. Především v kapitole 8 se změna dotýká i vlastníků bytových domů tzn. (bytových družstev a společenství vlastníků jednotek). V článku je upozorněno na některé změny související především s provozem plynových zařízení v bytových domech.

Bezpečný a spolehlivý provoz odběrného plynového zařízení

Nově jsou stanoveny základní technické požadavky pro správnou instalaci a používání odběrných plynových zařízení v návaznosti na často prováděné rekonstrukce a stavební úpravy bytového fondu. Důraz je kladen na bezpečný a spolehlivý provoz odběrného plynového zařízení.

V kapitole "Připojování spotřebičů a jejich provoz" se nově objevil článek 8.1.7., který řeší odpovědnost za užívání plynového spotřebiče. Dále byl pozměněn článek 8.1.6., ve kterém jsou určeny povinnosti, které musí osoba odpovědná za užívání spotřebiče splnit v případě stavebních úprav budov.

8.1.7 Za užívání plynového spotřebiče odpovídá vlastník spotřebiče, pokud se této odpovědnosti nezprostí jejím prokazatelným přenesením na uživatele např. smlouvou o pronájmu nebo předáním do osobního užívání podle přílohy.

8.1.6 Pokud se provádějí stavební úpravy (např. výměna oken, změna větrání), při kterých se mění přívod spalovacího vzduchu, výměna vzduchu v místnosti nebo objem prostoru pro plynový spotřebič v provedení A nebo B, popř. se instaluje nový spotřebič v provedení A nebo B, musí osoba uvedená v 8.1.7 zajistit provedení:

a) přepočtu objemu prostoru, průtoku vzduchu a potřebného množství spalovacího vzduchu pro spotřebiče v provedení A, B podle požadavků pro jednotlivá provedení spotřebičů

................

Pokud se při přepočtu prokáže, že objem prostoru, výměna vzduchu nebo množství spalovacího vzduchu neodpovídá požadavkům těchto pravidel, musí se provést úpravy, kterými se tyto požadavky zajistí. Výměna vzduchu a/nebo potřebné množství spalovacího vzduchu musí vždy odpovídat požadavkům kapitol 9 a 10.

Subjekt, který má povinnost zajistit provedení přepočtu objemu prostoru, nebyl v předešlé normě striktně určen, a proto docházelo k častému obcházení požadavku normy. Nově se již nemůže odpovědnost za dostatečný přívod vzduchu pro plynové spotřebiče po, nebo před výměnou oken přenášet na dodavatele oken, ale musí být proveden přepočet odbornou osobou (tu provádí např. revizní technik plynových zařízení, revizní technik spalinových cest, projektant s autorizací v oboru technika prostředí staveb nebo soudní znalec v příslušném oboru) a odpovídá za to vlastník plynového spotřebiče.

Do přepisu je nově včleněn článek "Provoz spotřebičů". Kde je určeno, že při provozu spotřebičů se musí vlastník, provozovatel nebo uživatel spotřebiče řídit požadavky stanovenými v návodu pro jeho instalaci a užívání.

V kapitole 9 "Umísťování spotřebičů v bytových prostorech" byla rozšířena definice bytových prostor. Dříve bylo definováno, že bytovým prostorem pro účely TPG jsou prostory sloužící k bydlení, Tj. byty, pokoje pro ubytování, včetně hygienického zařízení, společné prostory. Současná definice zní:

"Za bytové prostory jsou pro účely těchto pravidel považovány rodinné domy, prostory sloužící k bydlení nebo individuální rekreaci, tj. byty, pokoje pro ubytování včetně prostor hygienického zařízení."

Druhy spotřebičů

Nově je stanoveno, že pro vytápění a přípravu teplé vody se přednostně instalují spotřebiče v provedení C (přisávají si vzduch pro spalování z venkovního prostoru a spaliny jsou odváděny tamtéž). Spotřebiče v provedení A (odebírají vzduch pro spalování z prostoru, ve kterém jsou umístěny, a spaliny odcházejí do téže místnosti) a B (odebírají vzduch pro spalování z prostoru, ve kterém jsou umístěny, a spaliny jsou odváděny do vnějšího ovzduší spalinovou cestou) smějí být instalovány pouze při splnění požadavků těchto pravidel na jejich umístění a dostatečný přívod vzduchu.

Ke změně došlo u požadavků na vedení plynovodů garážemi, autodílnami, prádelnami a kotelnami. Byl zrušen zákaz vedení plynovodu prostory stání a vnitřních komunikací hromadných garáží. Nově smí plynovod procházet garážemi, autodílnami, prádelnami a kotelnami, pokud jsou splněny následující požadavky:

  • na plynovodu procházejícím uvedenými místnostmi nesmí být armatury a rozebíratelné spoje; to neplatí pro plynovody přivádějící plyn ke spotřebičům umístěným v uvedených místnostech,

  • plynovod procházející uvedenými místnostmi do jiných prostor má být veden přednostně pod stropem, nebo pod omítkou.

Spotřebiče v provedení A

Pro umisťování a provoz plynových spotřebičů v provedení A jsou s ohledem na zkušenosti z praxe technické požadavky zjednodušeny.

Spotřebiče v provedení A je zakázáno umísťovat v koupelnách a sprchových koutech; ve skladištích potravin a na WC; v místnostech určených ke spaní (kromě bytových jednotek nebo staveb pro individuální rekreaci s jednou obytnou místností).

Dle typu spotřebiče v provedení A je v tabulce 5 stanoven nejmenší požadovaný průtok vzduchu z venkovního prostoru a způsob zajištění průtoku vzduchu pro spotřebič v provedení A.

U spotřebičů v provedení A došlo k následující změně, kdy přívod vzduchu pro plynové průtokové ohřívače vody do příkonu 10,5 kW a spotřebiče pro přípravu pokrmů je možno zajistit krátkodobým nebo trvalým otevřením (vyklopením)

Nahrávám...
Nahrávám...