dnes je 28.3.2024

Input:

Přehled typů ploch, které se mohou vyskytnout v bytových domech

16.8.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.5.1
Přehled typů ploch, které se mohou vyskytnout v bytových domech

JUDr. Pavla Schödelbauerová

Obecně lze konstatovat, že v našem právním řádu existuje příliš mnoho definic podlahových ploch, vymezených různě, pro různé účely. Neexistuje obecná definice podlahové plochy, a to právě proto, že speciální úpravy výpočtů podlahových ploch slouží různým účelům, a proto nejsou jednotné.

Podmínky pro vznik nových místností určených k bydlení

Při výstavbě se v rámci stavební dokumentace setkáme s podlahovými plochami, které jsou upraveny stavebními předpisy za účelem stanovení minimální podlahové plochy pro prostory sloužící různým účelům.

Například podle vyhlášky č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, je obytnou místností část bytu, která splňuje požadavky předepsané touto vyhláškou, je určena k trvalému bydlení a má nejmenší podlahovou plochu 8 m2. Kuchyň, která má plochu nejméně 12 m2 a má zajištěno přímé denní osvětlení, přímé větrání a vytápění s možností regulace tepla, je obytnou místností. Pokud tvoří byt jedna obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2; u místností se šikmými stropy se do plochy obytné místnosti nezapočítává plocha se světlou výškou menší než 1,2 m.

Plocha rozhodná pro výpočet spoluvlastnického podílu

Bytové spoluvlastnictví je upraveno v NOZ § 1158 až § 1222. I zde má svoji roli podlahová plocha, a to pro výpočet spoluvlastnického podílu na společných částech. Konkrétní specifikaci obsahuje prováděcí předpis č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, a to pro případy, kdy se výpočet podílu na společných částech nemovité věci řídí podlahovou plochou bytu v jednotce. Kritéria pro stanovení podílu na společných částech mohou být totiž podle § 1166 NOZ různá. Pokud si osoba, která rozděluje dům na jednotky, zvolí za kritérium výpočtu podílu na společných částech podlahovou plochu, vypočte se tato podle výše citovaného nařízení.

Je však nutné připomenout, že u tzv. "starých jednotek" vymezených podle zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, platí pro výpočet podlahové plochy kritéria uvedená v § 2 písm. j) ZOVB.

Podíl na společných částech (ať již je určen jakkoli) je rozhodující pro váhu hlasu vlastníka jednotky při rozhodování, obvykle i pro výši příspěvku do tzv. "fondu oprav", a dále i pro ručení za závazky společenství vlastníků jednotek, případně pro odpovědnost vlastníka tam, kde společenství vlastníků jednotek jako právnická osoba nevzniklo.

Nájem

Výši nájemného je možné stanovit ve vazbě na podlahovou plochu bytu. Ta není v žádném předpise v současné době upravena. Je tedy třeba, aby ji pronajímatel vymezil v nájemní smlouvě.

Užitková plocha byla definována v dnes již neplatné vyhlášce č. 85/1997 Sb., o nájemném z bytů pořízených v družstevní bytové výstavbě a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním těchto bytů.

Nahrávám...
Nahrávám...