dnes je 28.3.2024

Input:

Sociální pojištění

26.1.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.3.1
Sociální pojištění

Ing. Zdeněk Morávek

Právní úprava

Oblast sociálního pojištění je upravena celou řadou zákonů a dalších právních předpisů, z nichž nejdůležitější jsou zejména zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen "zákon o pojistném SZ"), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Je ale nutné zdůraznit, že s oblastí sociálního pojištění souvisí celá řada dalších právních předpisů.

Poplatníci pojistného

Poplatníky pojistného na sociální zabezpečení jsou:

  • zaměstnavatelé

  • zaměstnanci,

  • osoby samostatně výdělečně činné,

  • osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění.

SVJ bude z pohledu sociálního pojištění zaměstnavatelem, pokud bude zaměstnávat alespoň jednoho zaměstnance.

SVJ jako zaměstnavatel bude poplatníkem pojistného na nemocenské pojištění, pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Zaměstnanci

Z pohledu sociálního pojištění se za zaměstnance považují (ve vztahu k SVJ):

  • zaměstnanci v pracovním poměru,

  • zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti a zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce,

  • členové kolektivních orgánů právnické osoby, kteří jsou za činnost v těchto orgánech odměňováni, pokud se jejich příjem za činnost v těchto orgánech považuje za příjem ze závislé činnosti nebo funkční požitky podle zákona o daních z příjmů,

  • a dále pak blíže § 3 zákona o pojistném na SZ.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že na základě provedených změn účinných od 1. 1. 2012 se sociální pojištění odvádí také z odměn členů výboru jako statutárního orgánu SVJ a z odměn členů případných dalších orgánů SVJ.

Jenom doplním, že podmínkou u zaměstnanců je jejich účast na nemocenském pojištění, tak jak jej vymezuje § 6 zákona o nemocenském pojištění. Jedná se tedy o sjednaný příjem alespoň ve výši rozhodného příjmu (dosud 2 000 Kč od roku 2012 potom 2 500 Kč za kalendářní měsíc – viz nařízení vlády č. 410/2011 Sb.), trvání zaměstnání alespoň 15 dní a výkon práce na území ČR nebo v cizině pro zaměstnavatele se sídlem na území České republiky, pokud místo výkonu práce je trvale v cizině a nejsou povinně účastni důchodového pojištění podle předpisů státu, ve kterém trvale vykonávají zaměstnání, a mají trvalý pobyt na území České republiky nebo jiného členského státu Evropské unie.

SVJ zaměstnává na dohodu o pracovní činnosti údržbáře. Sjednaná částka započitatelného příjmu za kalendářní měsíc činí 1 800 Kč.

Protože není splněna výše rozhodného příjmu 2 500 Kč, není tento zaměstnanec účasten nemocenského pojištění a tím není ani poplatníkem sociálního pojištění.

SVJ vyplácí předsedovi výboru měsíčně odměnu 3 000 Kč a dalším dvěma členům odměnu 1 200 Kč. Předseda výboru splňuje všechny podmínky, aby byl účasten nemocenského pojištění a z jeho odměny tak bude odváděno sociální pojištění. Další dva členové výboru však účastni nemocenského pojištění nejsou, protože nebylo dosaženo rozhodného příjmu, z jejich odměny se sociální pojištění odvádět nebude.

V případě zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce je účast na nemocenském pojištění podmíněna zúčtováním započitatelného příjmu vyšším než 10 000 Kč v příslušném kalendářním měsíci. Při zúčtování nižšího příjmu účast na nemocenském pojištění nevzniká a pojištění se z tohoto příjmu neodvádí.

Je nutné doplnit, že obdobné změny byly přijaty i pro oblast důchodového pojištění, a to jak z pohledu dohody o provedení práce, tak i u členů kolektivních orgánů právnických osob, s tím, že účast na důchodovém pojištění je v tomto případě podmíněna účastí na nemocenském pojištění.

Vyměřovací základ

Vyměřovacím základem zaměstnance je v souladu s § 5 zákona o pojistném na SZ úhrn příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle ZDP a nejsou od této daně osvobozeny a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Zúčtovaným příjmem se rozumí plnění, které bylo v peněžní nebo nepeněžní formě nebo formou výhody poskytnuto zaměstnavatelem zaměstnanci nebo předáno v jeho prospěch, popřípadě připsáno k jeho dobru, anebo spočívá v jiné formě plnění

Nahrávám...
Nahrávám...