Botníky, věšáky, květináče – chodby bytových domů jsou plné věcí, které tam nemají co dělat. V případě požáru by totiž nejen ztížily evakuaci bydlících osob, ale mohly by zkomplikovat také zásah hasičů.
Ačkoli chodba k bytu v panelovém či bytovém domě zpravidla nepatří, lidé si před dveře stavějí nejrůznější skříňky, botníky, kytky či koberečky. Porušují tím však protipožární směrnice, a kdyby došlo k požáru, mohlo by to mít i katastrofické důsledky.
Podle hasičů je tento problém patrný především ve starších domech, kde nejsou únikové cesty chráněny. Povinnost zajistit volné únikové cesty a přístup k nouzovým východům přitom vyplývá z protipožárních předpisů. Ty také nakazují umožnit volný přístup k rozvodným zařízením elektřiny, k prostředkům požární ochrany či dalším bezpečnostním zařízením. Věci na chodbách bývají navíc obvykle hořlavé, takže ještě podporují šíření požáru.
NahoruJak by měly vypadat únikové cesty?
Jako úniková cesta je obecně označována komunikace v objektu umožňující bezpečnou evakuaci osob z místa ohroženého požárem, případně přístup požárních jednotek do prostorů napadených požárem. Na únikové cestě musejí být zřetelně označeny únikové východy, evakuační výtahy a směry úniku osob. Únikové cesty musejí mít zajištěno dostatečné osvětlení. Musejí to být trvale volně průchodné komunikační prostory, jako jsou chodby nebo schodiště. Nejmenší šířka nechráněné únikové cesty je 550 mm a nejmenší šířka chráněné únikové cesty je 825 mm se šířkou dveří alespoň 800 mm, přičemž šířka únikových cest se nesmí ve směru úniku nikde zužovat.

…