Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Návrh cenového rozhodnutí ERÚ, kterým se stanovují ceny služeb výkonové rovnováhy obstarávaných provozovatelem přenosové soustavy na denním trhu

18.7.2022, Zdroj: ERÚ (http://www.eru.cz/)Doba čtení: 3 minuty

ERÚ očekává, že vymezení nových pravidel bude dostatečným signálem pro poskytovatele služeb k racionalizaci nabídkových cen.

V posledních měsících jsme svědky enormního navyšování cen elektřiny. Toto zdražování se dotklo i cen regulačních záloh, které jsou nezbytné pro bezpečný provoz elektrizační soustavy. V jednom období se sešly různé příčiny, kdy nejvýznamnější byla ruská agrese a hrozba nedodávek zemního plynu, který je významným zdrojem mimo jiné i pro výrobu elektřiny. Mezi další příčiny patří rostoucí ceny emisních povolenek, nestandardní situace spojená s pandemií COVID-19, plánované odstávky výrobních zdrojů nebo nové nastavení podmínek pro poskytování služeb výkonové rovnováhy v souladu s platnou Evropskou legislativou a transformací energetiky.

ERÚ po provedení analýzy dospěl k závěru, že navýšení (nabídkových) cen regulačních záloh bylo vyšší, než by odpovídalo růstu cen na trhu se silovou elektřinou. V návaznosti na novelu energetického zákona účinnou od 27. 6. se ERÚ rozhodl k regulačnímu zásahu, jehož cílem je omezení maximálních nabídkových cen vybraných regulačních záloh, což přispěje k omezení dalšího růstu cen pro konečné zákazníky.

Maximální ceny jednotlivých záloh byly stanoveny tak, aby odrážely náklady ušlé příležitosti, kterých by bylo možno dosáhnout na trhu se silovou elektřinou. V případě služeb FCR, aFRR+ a mFRR12,5+ je maximální cena odvozena z odhadu nákladů ušlé příležitosti zdrojů s nejnižšími variabilními náklady. Tento přístup zajišťuje konkurenční prostředí a ponechává zdrojům dostatečný prostor pro uplatnění na trhu. V případě služby mFRR5 je maximální cena regulační zálohy odvozena z odhadu nákladů ušlé příležitosti typického zdroje poskytujícího tuto službu. Zároveň jsou