8.3.5
Povinnost společenství vlastníků jednotek zveřejnit účetní závěrku
Ing. Bc. Martin Durec
NahoruÚčetní závěrka a úloha statutárního orgánu
Většinou v průběhu prvního čtvrtletí obdrží výbor SVJ roční účetní závěrku za předchozí účetní období. Jeho úloha nespočívá pouze v jejím podpisu, ale také v seznámení členů SVJ s informacemi, které výstupy z účetnictví za uplynulé účetní období poskytují; jakou formu přitom výbor zvolí, je v jeho kompetenci. Členové SVJ by měli být se závěrkou seznámeni nejpozději na shromáždění vlastníků, v jehož působnosti je její schválení. Výbor nebo pověřený vlastník předkládá shromáždění vlastníků roční účetní závěrku zpravidla spolu se zprávou o hospodaření SVJ a o dalších záležitostech týkajících se správy domu a dalších činností SVJ.
Pokud je však správou domu včetně vedení účetnictví pověřen na podkladě smlouvy správce (odborná firma), předkládá zprávu o hospodaření SVJ a o správě domu tento správce, je-li vypracování zprávy součástí smlouvy.
Roční účetní závěrka je podkladem statutárního orgánu k informování vlastníků jednotek zejména o vynaložených provozních nákladech na správu domu, o stavu pohledávek a závazků, o zůstatku zdroje určeného na opravu společných částí domu (obvykle dlouhodobé zálohy na správu domu a pozemku – tzv. "fondu oprav“), o zůstatku pokladny a bankovního účtu. Tyto informace jsou také podkladem pro další rozhodnutí o zabezpečení financování správy domu a služeb spojených s užíváním jednotek (stanovení záloh).
Úloha statutárního orgánu při účetní závěrce spočívá v:
-
rozhodnutí o sestavení výkazů ve zjednodušeném nebo plném rozsahu (na základě dohody se zpracovatelem o vedení účetnictví),
-
převzetí výkazu zisku a ztráty, rozvahy (bilance) a přílohy od zpracovatele závěrky,
-
seznámení vlastníků jednotek s informacemi z účetnictví za uplynulé účetní období,
-
předložení účetní závěrky ke schválení shromáždění vlastníků,
-
zabezpečení zveřejnění účetní závěrky odesláním v elektronické podobě rejstříkovému soudu.
NahoruPovinnost společenství vlastníků jednotek zveřejnit účetní závěrku
V souladu s ustanovením § 21a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZÚČ"), platí, že účetní závěrku (tj. obecně rozvahu, výkaz zisku a ztrát a přílohu) jsou povinny zveřejnit ty účetní jednotky, které se zapisují do veřejného rejstříku. Dle ustanovení § 1 odst. 1 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, je veřejným rejstříkem i rejstřík společenství vlastníků jednotek.
Z toho vyplývá, že každé společenství vlastníků (dále jen "SVJ") má povinnost zveřejnit svoji účetní závěrku, a to v rozsahu v jakém jimi byla sestavena (§ 21a odst. 1 ZÚČ). Z tohoto obecného pravidla mají v souladu s ustanovením § 21a odst. 9 ZÚČ určitou výjimku mikro a malé účetní jednotky nemající povinnost auditu, dle které nemusí tyto účetní jednotky zveřejňovat v rámci své účetní závěrky výkaz zisku a ztrát (tj. zveřejňují povinně v rámci účetní závěrky pouze rozvahu a přílohu):
- v souladu s ustanovením § 1b odst. 1 ZÚČ je mikro účetní jednotkou ta, která k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z následujících hraničních hodnot:
- aktiva celkem 9 000 000 Kč,
- roční úhrn čistého obratu 18 000 000 Kč,
- průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 10,
- v souladu s ustanovením § 1b odst. 1 ZÚČ 2 je malou účetní jednotkou je ta, která není mikro účetní jednotkou a k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z následujících hraničních hodnot:
- aktiva celkem 100 000 000 Kč,
- roční úhrn čistého obratu 200 000 000 Kč,
- průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 50.
Dle § 21a odst. 4 ZÚČ zveřejňují SVJ svoji účetní závěrku uložením do sbírky listin nejpozději do 30 dnů po schválení shromážděním vlastníků (viz § 1208 písm. c) NOZ), nejpozději však do 12 měsíců od rozvahového dne zveřejňované účetní závěrky bez ohledu na to, zda byla účetní závěrka shromážděním schválena.
V souladu s ustanovením § 22 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, a dále § 18 nařízení vlády č. 351/2013 Sb., kterým se určuje výše úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky, určuje odměna likvidátora, likvidačního správce a člena orgánu právnické osoby jmenovaného soudem a upravují některé otázky Obchodního věstníku, veřejných rejstříků právnických a fyzických osob a evidence svěřenských fondů a evidence údajů o skutečných majitelích, platí, že účetní závěrka (stejně jako ostatní listiny, které se zakládají do sbírky listin, a jimiž se nedokládají skutečnosti uvedené v návrhu na zápis, změnu nebo výmaz zápisu ve…