Tímto příspěvkem navazuji na svůj dva roky starý názor, že příjmy z pronájmu vysílače na střeše domu, který spravuje společenství vlastníků jednotek, může zdanit samotné SVJ a následně je nemusí zdanit samotní vlastníci jednotek.
Tímto příspěvkem navazuji na svůj dva roky starý názor, že příjmy z pronájmu vysílače na střeše domu, který spravuje společenství vlastníků jednotek, může zdanit samotné SVJ a následně je nemusí zdanit samotní vlastníci jednotek.
Argumenty pro danění jednotlivými vlastníky
Nijak nezpochybňuji, že pokud se na tuto problematiku budeme dívat tak, abychom našli postup, který bez problémů projde před správcem daně, potom příjmy za umístění vysílače, antény a podobných zařízení na střeše domu, za umístění reklamního panelu na fasádě domu a podobné případy příjmů plynoucí z využití společných prostor domu, který spravuje SVJ, by měli zdanit jednotliví vlastníci jednotek v tomto domě. Tento závěr vyplývá zejména v ustanovení § 8 odst. 1 ZOVB (zákon č. 72/1994 Sb., v platném znění), podle kterého společné části domu jsou v podílovém spoluvlastnictví vlastníků jednotek.
Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě, tímto poměrem se dělí mezi jednotlivé vlastníky také tyto příjmy. V případě, že si vlastníci nechtějí komplikovat situaci a riskovat zpochybnění zvoleného postupu, budou příjmy dosažené využitím společných částí domu rozděleny podle velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu a takto potom zdaněny jednotlivými vlastníky. Ovšem tento postup je administrativně náročný a výsledem je poměrně nejistý, protože z vlastní zkušenosti vím, že řada SVJ vlastníkům výši těchto příjmů ani neoznámí, a pokud ano, tak jednotliví vlastníci v řadě případů stejně neví, jak s těmito příjmy daňově naložit a tak to prostě neřeší. Čímž se samozřejmě mohou dostat do situace, že jim správce daně následně předepíše příslušné sankce podle daňového řádu Zákona č. 280/2009 Sb. v platném znění), v tomto případě by záleželo na konkrétních okolnostech, zejména výši těchto příjmů a složení dalších příjmů, který vlastník v příslušném zdaňovacím období dosáhne.
Příjmy zdaněné samotným SVJ
Nyní se snažme spíše najít nějaké argumenty, které by mohly vést k tomu, že bychom obhájili postup, že tyto příjmy zdaní samotné SVJ, už jenom proto, že tento postup by byl mnohem jednodušší. Osobně bych se snažil argumentovat následovně:
-
Vzorové stanovy SVJ vydané nařízením vlády (nařízení vlády č. 371/2004 Sb., v platném znění) předpokládají, že do výlučné působnosti shromáždění náleží rozhodování, mimo jiné, o rozdělení případného zisku z hospodaření společenství a také o pravidlech pro užívání společných částí domu. Na základě tohoto se domnívám, že je možné učinit závěr, že je v pravomoci shromáždění vlastníků rozhodnout, že se bude jednat o příjem společenství, nikoliv jednotlivých vlastníků a případný zisk tak nebude rozdělen mezi vlastníky, ale ponechán SVJ na jeho činnost v souladu s § 9 odst. 1 ZOVB,
-
Jak vyplývá z § 9 odst. 1 ZOVB, společenství je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se…