Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Co přinese novela energetického zákona, která prošla prvním čtením poslanecké sněmovny?

19.4.2024, Zdroj: MPO ČRDoba čtení: 5 minut

Novela energetického zákona LEX OZE III, která přináší nová pravidla trhu s elektřinou, prošla prvním čtením. Zahrnuje zásadní změny pro ukládání elektřiny, poskytování služeb flexibility a jejich agregaci. Nová pravidla dají spotřebitelům možnost lépe řídit spotřebu energií a umožní jim tak snižovat výdaje za elektřinu. Novela má lépe ochránit zákazníky.

Co přinese v poslanecké sněmovně projednávaná novela energetického zákona?

Novela energetického zákona (sněmovní tisk č. 656) má za cíl upravit pravidla trhu s elektřinou a zlepšit ochranu zákazníků na trhu s energiemi. Novela v zákoně ukotví akumulaci, tedy ukládání přebytečné elektřiny, flexibilitu sítě a agregaci. Nová pravidla dají spotřebitelům možnost lépe řídit jejich spotřebu a umožní jim tak snižovat jejich výdaje za elektřinu. Kromě toho posílí energetickou soběstačnost zákazníků a zmírní tlak na růst regulované složky ceny elektřiny. Nyní návrh projednají poslanci.

Akumulace energie umožní „uskladnit“ přebytečnou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie či odkládat spotřebu elektřiny na dobu, kdy se to na základě podmínek na trhu s energiemi nejlépe vyplatí. Zákazníci tak budou moci využívat elektřinu v době, kdy je levnější. Kromě toho budou moci ze svých zařízení nabízet poskytování služeb posilujících stabilitu sítě.

Flexibilita přinese reakci na poptávku a nabídku energie – přizpůsobení systému výroby a distribuce energie podle aktuálních potřeb. To může vést ke snížení energetických špiček, které se často vyskytují v době vysoké poptávky. Zároveň umožní rozložení spotřeby energie rovnoměrně v průběhu dne.

Moderní energetika bude decentralizovaná na desítky až stovky tisíc různých zdrojů, jejichž výroba elektřiny nebude vždy pravidelná či předvídatelná. Princip agregace umožní sdružovat více výrobců do jedné větší, efektivnější, ale také z hlediska výroby elektřiny předvídatelnější skupiny. Tato skupina může zahrnovat více druhů elektráren od větrné po solární, které se mohou navzájem doplňovat. „Agregovat navíc bude možné nejen výrobu, ale také spotřebu elektřiny. To znamená, že například, když bude nabídka elektřiny omezená, bude moci agregátor regulovat spotřebu odběratelů sdružení členů své skupiny,“ vysvětluje vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

Kdo je tzv. agregátor

V rámci zákona půjde o činnost vykonávanou fyzickou nebo právnickou osobou, takzvaným agregátorem. Tato osoba bude sdružovat výrobu, spotřebu, ale také možnosti akumulace jednotlivých účastníků trhu s elektřinou, s nimiž jednotlivě má uzavřenu smlouvu za účelem nabízení sdružené flexibility na trzích s elektřinou. Na výkon činnosti agregátora bude nutná licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), podobně jako na činnost obchod s elektřinou.

Od roku 2022 MPO připravilo sedm novel energetického zákona. Novela LEX OZE I zjednodušila podmínky povolování a výstavby obnovitelných zdrojů energie. Novela LEX OZE II řeší komunitní energetiku a dále podrobně upravuje obchodování se spotovými a kvazi-spotovými (měsíčními) produkty. „Uzavírání smluv s měsíční fixací a produkty dynamických smluv je možné nadále uzavírat. V novele LEX OZE II jsme pouze určili podmínky pro jejich použití. Například pro spotový tarif je nutné zajištění průběhového měření, v případě měsíční fixace pak možnost odstoupení od smlouvy,“ říká ministr Síkela s tím, že zvolenou koncepci ministerstvo obhájilo