Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Daňové odpisy nemovitých věcí

3.2.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 17 minut

8.4.8
Daňové odpisy nemovitých věcí

Ing. Zdeněk Morávek

Proti dosahovaným příjmům z nájmu nemovitých věcí je možné uplatnit odpovídající daňové výdaje, které snižují základ daně a tím i daňovou povinnost pronajímatele. Jedním z nejvýznamnějších případů těchto daňových výdajů jsou daňové odpisy nemovitých věcí, ze kterých příjmy z nájmu plynou. V následující kapitole bychom se oblasti daňových odpisů nemovitého majetku věnovali blíže, zejména z pohledu jejich správného výpočtu a pravidel pro jejich uplatnění.

Hmotný majetek

Majetek, který je předmětem daňového odpisování, vymezuje § 26 odst. 2 ZDP. Mezi tento majetek patří také budovy, domy a jednotky a dále stavby, ovšem s určitými výjimkami. Těmito výjimkami jsou:

  • - provozní důlní díla,
  • - drobné stavby na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, sloužících k zajišťování provozu lesních školek nebo k provozování myslivosti, pokud jejich zastavěná plocha nepřesahuje 30 m2 a výšku 5 m,
  • - oplocení sloužící k zajišťování lesní výroby a myslivosti, které je drobnou stavbou.

V případě těchto výjimek ale budeme spojitost s příjmy z nájmu nemovitých věcí hledat obtížně, lze tedy konstatovat, že tyto výjimky nás v podstatě nezajímají.

Budovy, domy, jednotky a stavby jsou hmotným majetkem určeným k odpisování bez ohledu na vstupní cenu a délku provozně technických funkcí.

Příklad

Poplatník eviduje ve svém obchodním majetku garáž, kterou pořídil za 30 000 Kč. Bez ohledu na výši vstupní ceny je tato garáž hmotným majetkem a bude tedy daňově odpisována.

V souvislosti s vymezením hmotného majetku je důležité také ustanovení § 21b odst. 4 ZDP, podle kterého se ustanovení tohoto zákona o jednotce a o nemovité věci použijí obdobně i na jednotku, která je vymezena podle zákona o vlastnictví bytů, spolu se s ní spojeným podílem na společných částech domu, a pokud je s ní spojeno vlastnictví k pozemku, tak i spolu s podílem na tomto pozemku. K tomu je ovšem nutné doplnit, že podle § 29 odst. 1 ZDP není součástí vstupní ceny jednotky ocenění té části jednotky, která je pozemkem.

A vhodné je ještě doplnit, že v souladu s pokynem GFŘ D-22 jsou hmotným majetkem podle § 26 odst. 2 písm. b) ZDP jednotky vzniklé podle zákona o vlastnictví bytů i podle občanského zákoníku. Součástí vstupní ceny jednotky není ta část jednotky, která je pozemkem. I v tomto pokynu je tedy zdůrazněno, že pro účely uplatnění daňových odpisů se hodnota pozemku do vstupní ceny nezahrnuje.

V případě jednotek ještě upozorněme na úpravu § 29 odst. 9 písm. c) ZDP, podle které se nemění vstupní cena budovy, která již byla zařazena jako hmotný majetek, pokud v této budově dojde následně k vymezení bytových a nebytových jednotek.

Odpisové skupiny

Prvním krokem při provádění daňového odpisování je zařazení do příslušné odpisové skupiny. Zařazování do odpisových skupin se provádí podle přílohy č. 1 ZDP, která je jakýmsi přehledem odpisovaného hmotného majetku s uvedením příslušné odpisové skupiny. Odpisových skupin je šest a minimální doba odpisování činní:

  1. odpisová skupina = 3 roky,
  2. odpisová skupina = 5 let,
  3. odpisová skupina = 10 let,
  4. odpisová skupina = 20 let,
  5. odpisová skupina = 30 let,
  6. odpisová skupina = 50 let.

Tato doba odpisování je stanovena jako minimální, vzhledem k tomu, že sazby pro rovnoměrné odpisování jsou stanoveny jako maximální, doba odpisování může být i delší.

Stavební dílo (dům, budova, stavba) se zařazuje do odpisové skupiny podle jeho hlavního užívání v souladu se stavebním zákonem. Při užívání budovy k několika účelům je pro zařazení do odpisové skupiny rozhodující převažující podíl užívání na celkové využitelné podlahové ploše.

Nemovité věci jsou zařazeny v 4, 5 a 6 odpisové skupině, z hlediska příjmů z nájmu jsou důležité nemovité věci v 5 a 6 odpisové skupině, a to zejména tyto položky:

Odpisová skupina 5

Položka  CZ-CC  Název  
5-1  1  Budovy, pokud nejsou uvedeny v jiné položce této přílohy  
5-31  241  Stavby pro sport a rekreaci, pokud nejsou uvedeny v jiné položce této přílohy  
5-37  2420  Ostatní inženýrská díla, pokud nejsou uvedena v jiné položce této přílohy  
5-39   Jednotky, pokud nejsou uvedeny v jiné položce této přílohy  

Odpisová skupina 6

Položka  CZ-CC  Název  
6-1  121111  Budovy hotelů a podobných ubytovacích zařízení  
6-2  122  Budovy administrativní  
6-3  123011  Budovy obchodních domů, pokud mají celkovou prodejní plochu větší než 2 000 m2 
6-4  123079  Podzemní obchodní střediska  
6-5  1261  Budovy pro společenské a kulturní účely  
6-6  1262  Muzea a knihovny  
6-7  1272  Budovy pro bohoslužby a náboženské aktivity  
6-8  1273  Historické nebo kulturní památky  
6-9   Jednotky, které zahrnují nebytový prostor, v domech, budovách a stavbách uvedených v ostatních položkách této odpisové skupiny této přílohy  

V podstatě to tedy znamená, že pokud poplatník dojde k závěru, že budova není zahrnuta mezi konkrétně vyjmenované případy v šesté odpisové skupině, potom bude tato budova zahrnuta do páté odpisové skupiny, jedná se o položku 5-1.

Příklad

Vlastník pronajímá celý bytový dům. Tento bytový dům je hmotným majetkem, u kterého se budou uplatňovat daňové odpisy. Budovy bytové spadají pod kód CZ-CC 11, z čehož vyplývá, že tento bytový dům nebude zařazen do šesté odpisové skupiny, protože nemovité věci zařazené pod tímto kódem CZ-CC v šesté odpisové skupině zařazeny nejsou. Tento bytový dům tak bude odpisován v páté odpisové skupině.

Příklad

Vlastník pronajímá budovu divadla. Jedná se o hmotný majetek, u kterého budou uplatňovány daňové odpisy. Budovy divadel jsou zařazeny pod kódem CZ-CC 126111, tedy jako budovy pro společenské a obchodní účely. Jedná se tedy o majetek zařazený do šesté odpisové skupiny, položka 6-5.

Došlo-li u stavebního díla ke změně hlavního užívání a v důsledku této změny se mění i zatřídění do odpisové skupiny uvedené v příloze č. 1 k tomuto zákonu, provede poplatník změnu zatřídění tohoto majetku ve zdaňovacím období nebo v období, za něž se podává daňové přiznání, ve kterém ke změně došlo. Tyto případy se tedy týkají případného přeřazení mezi pátou a šestou odpisovou skupinou.

Zahájení odpisování

Důležitý je okamžik zahájení odpisování. Jak vyplývá z § 26 odst. 5 ZDP, odpisování lze zahájit po uvedení pořizované věci do stavu způsobilého obvyklému užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání. V případě staveb je rozhodující ustanovení § 119 SZ (zákon č. 183/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů) a zahájení odpisování se bude odvíjet od termínu nabytí právní moci kolaudačního rozhodnutí nebo oznámení stavebnímu úřadu. Z této úpravy také vyplývá, že stavebník zajistí, aby byly před započetím užívání stavby provedeny a vyhodnoceny zkoušky a měření předepsané zvláštními právními předpisy.

Kolaudačnímu souhlasu podléhá stavba, jejíž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, například nemocnice, škola, nájemní bytový dům, stavba pro obchod a průmysl, stavba pro shromažďování většího počtu osob, stavba dopravní a občanské infrastruktury, stavba pro ubytování odsouzených a obviněných, dále stavba, u které bylo stanoveno provedení zkušebního provozu, a změna stavby, která je kulturní památkou. V ostatních případech je prováděno oznámení stavebnímu úřadu, že stavebník hodlá zahájit užívání stavby.

Specifickým případem je potom předčasné užívání stavby v souladu s § 123 SZ. Jak vyplývá z této úpravy, stavební úřad může na žádost stavebníka vydat časově omezené povolení k předčasnému užívání stavby před jejím úplným dokončením, pokud to nemá podstatný vliv na uživatelnost stavby, neohrozí to bezpečnost a zdraví osob nebo zvířat anebo životní prostředí. Otázkou je, zda je v takovém případě možné zahájit odpisování této stavby. Hmotným majetkem je až stavba dokončená, v případě časově omezeného povolení k předčasnému užívání stavby před jejím úplným dokončením ale není naplněna podmínka, že se jedná o dokončenou stavbu. Odpisování proto při postupu podle § 123 SZ zahájit nelze.

Jiná situace nastává v případě zkušebního provozu, který je upraven v § 124 SZ. Zkušebním provozem stavby se ověřuje funkčnost a vlastnosti provedené stavby podle dokumentace či projektové dokumentace. Zkušební provoz stavební úřad povolí na odůvodněnou žádost stavebníka nebo nařídí na základě požadavku dotčeného orgánu nebo v jiném odůvodněném případě. V rozhodnutí uvede zejména dobu trvání zkušebního provozu stavby, a je-li to nutné, stanoví pro něj podmínky, popřípadě podmínky pro plynulý přechod zkušebního provozu do užívání stavby. Vyhodnocení výsledků zkušebního provozu stavebník připojí k žádosti o vydání kolaudačního souhlasu. V tomto případě platí, že stavba je dokončena, v případě zkušebního provozu proto lze odpisování zahájit.

Způsob odpisování

Jako druhý krok se zvolí způsob odpisování. Obecně platí, že poplatníci si mohou vybrat mezi dvěma základními způsoby: rovnoměrné odpisy a zrychlené odpisy. Základní rozdíl je v tom, že rovnoměrné jsou, s výjimkou prvního roku, po celou dobu odpisování stejné, naopak zrychlené v průběhu doby odpisování klesají a nejvíce se tedy odepíše hned na počátku. Zvolený způsob odpisování nelze po celou dobu odpisování měnit.

Rovnoměrné odpisy

Při rovnoměrném odpisování se odpis za dané zdaňovací období stanoví jako součin vstupní ceny a přiřazené roční odpisové sazby, která je stanovena v procentech. Sazby jsou stanoveny jako maximální, takže je možné použít i sazbu nižší, čímž dojde k prodloužení doby odpisování. Tato možnost se ale netýká poplatníků – fyzických osob, kteří uplatňují výdaje procentem z příjmů, tedy paušální výdaje, protože v paušálních výdajích jsou zahrnuty veškeré související daňové výdaje včetně daňových odpisů. Povinným uplatněním maximální výše odpisů je tak zabráněno případné manipulaci ve výši odpisů s ohledem na skutečnost, že odpisy jsou zahrnuty v paušálních výdajích.

Jednotlivým odpisových skupinám jsou přiřazeny tyto odpisové sazby:

Odpisová skupina  Sazba v prvním roce odpisování  Sazba v dalších letech  Pro zvýšenou vstupní cenu  
1.  20  40  33,3  
2.  11  22,25  20  
3.  5,5  10,5  10  
4.  2,15  5,15  5  
5.  1,4  3,4  3,4  
6.  1,02  2,02  2  

K tomu je nutné poznamenat, že u některého majetku je možné navýšit odpisy v prvním roce odpisování o 10, 15 nebo 20 %, jedná se ale pouze o vybraný majetek zařazený do odpisových skupin 1, 2 a 3. Znamená to tedy, že tímto "standardním" způsobem bude postupováno u veškerého hmotného majetku zařazeného v odpisových skupinách 4, 5 a 6. Dále bude takto postupováno u hmotného majetku v odpisových skupinách 1, 2 a 3, u kterého nelze využít žádné z navýšení v prvním roce, typicky u osobních automobilů. A samozřejmě bude takto postupováno u hmotného majetku v odpisových skupinách 1, 2 a 3, u kterého je sice možné navýšení odpisu využít, ale poplatník se rozhodne, že takto postupovat nebude.

Ovšem v případě nemovitých věcí, které jsou zařazeny v odpisových skupinách 4, 5 a 6, bude postupováno pouze tímto běžným způsobem.

Příklad

Poplatník vlastní administrativní budovu, kterou pronajímá. Vstupní cena této budovy činí 25 260 000 Kč. Administrativní budova je zařazena do šesté odpisové skupiny.

V prvním roce odpisování bude daňový odpis činit 25 260 000 x 0,0102 =257 652 Kč. Ve druhém a dalších letech odpisování bude daňový odpis činit 25 260 000 x 0,0202 = 510 252 Kč. Celková doba odpisování bude činit 50 let.

V případě, že na nemovité věci bude provedeno