Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Sdílení elektřiny dle LEX OZE II v roce 2024

22.3.2024, Zdroj: EG.D (https://www.egd.cz/)Doba čtení: 6 minut

Podle novely energetického zákona č. 458/2000 Sb. (tzv. LEX OZE II) bude již v roce 2024 povoleno komunitní sdílení elektřiny, kdy bude možné mimo jiné sdílet elektřinu napříč celou elektrizační soustavou České republiky. Bude umožněno požádat o sdílení elektřiny v několika variantách, kdy každá varianta bude mít svá přesná pravidla a parametry. Níže najdete několik obecných informací, které se toho týkají.

Místa zapojená do sdílení elektřiny budou muset mít instalované průběhové měření, které dokáže měřit spotřebu elektřiny v 15minutových intervalech.
Co se týče výrobního zdroje, zapojeného do sdílení elektřiny, musí mít povolené přetoky do sítě a garantovaný nenulový rezervovaný výkon (na základě uzavřené Smlouvy o připojení). Tzn. není možné mít výrobnu připojenou v režimu Zjednodušeného připojení mikrozdroje. 
Podmínkou komunitního sdílení elektřiny je také založení Elektroenergetického datového centra (EDC), které umožní přijímat a zpracovávat podrobná data o výrobě a spotřebě elektřiny v odběrných a výrobních místech, která se chtějí zúčastnit sdílení elektřiny.
Žádosti o sdílení elektřiny bude nově nutné vyřizovat u EDC, které bude následně komunikovat i s ostatními dotčenými subjekty na trhu, tedy zejména s Operátorem trhu a příslušným distributorem.
Uvedená novela energetického zákona ale obsahuje ustanovení, které časově odložilo práva a povinnosti účastníků trhu s elektřinou související se sdílením elektřiny až na dobu, kdy bude schválen Řád EDC Energetickým regulačním úřadem. Je předpoklad, že by k tomu mohlo dojít v létě 2024.

Z uvedených důvodů EG.D nedoporučuje podávat si nyní žádosti o sdílení elektřiny dle LEX OZE II, ani nežádejte předem o výměnu elektroměru na průběhový, pokud hodláte budoucí sdílení elektřiny využívat. Zatím těmto požadavkům není možné vyhovět. 

Sdílení elektřiny v bytových domech

Jedná se o sdílení elektřiny vyrobené ze společného výrobního zdroje v bytových domech mezi jednotlivé domácnosti
Základním pilířem jsou skupiny zákazníků, jejichž členové si budou moci navzájem mezi sebou sdílet elektřinu, která bude vyrobena ve společném výrobním zdroji. SVJ nebo bytové družstvo si na střechu bytového domu nechá nainstalovat např. solární elektrárnu. Elektřinu, kterou tato elektrárna vyrobí, následně sdílí jednotlivé domácnosti, které jsou zahrnuty do energetického společenství.

O sdílení elektřiny je možné požádat pro jakýkoliv objekt, kde je připojená výrobna, a sdílení může využívat libovolný počet odběrných míst. Podmínkou je připojení těchto odběrných míst včetně výrobny do jedné pojistkové skříně v rámci jednoho přípojného objektu.

V rámci sdílení elektřiny je stanoveno vůdčí odběrné místo (dále jen OMv), ke kterému je připojen zdroj a následně přidružená odběrná místa (dále jen OMp), která se účastní sdílení. 
Tento model vychází z novely Vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou.

Princip sdílení elektřiny

V okamžiku, kdy instalovaný zdroj vnořený do OMv vyrábí elektrickou energii, jsou následující technické možnosti:

OMv nemá vlastní spotřebu

Vůdčí odběrné místo nemá vlastní spotřebu.

  • Vyrobenou energii v tento moment mohou využívat přidružená odběrná místa, která se sdílení účastní a mají v danou chvíli spotřebu, na základě alokačního klíče. 
  • Pokud v danou chvíli žádné z přidružených míst nemá vlastní spotřebu, energie je dodána do distribuční soustavy a vypořádána na základě smlouvy o výkupu elektřiny.

OMv má vlastní spotřebu

Vůdčí odběrné místo má vlastní spotřebu.

  • Vyrobenou energii nejprve využívá vůdčí odběrné místo.
  • Vzniklý přebytek nad rámec spotřeby OMv mohou využívat přidružená odběrná místa, která se sdílení účastní a mají v danou chvíli