Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Stanovisko družstevních svazů k novele insolvenčního zákona

16.4.2024, Zdroj: SMBD ČR, z.s. (https://www.bytovadruzstva.cz/)Doba čtení: 4 minuty

Svaz českých a moravských bytových družstev, Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR a Družstevní marketingové sdružení ČR vydalo společné stanovisko k návrhu novely zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (Insolvenční zákon) - sněmovní tisk č. 491.

V souvislosti s projednáváním novely insolvenčního zákona (sněmovní tisk č. 491), v jehož důsledku má dojít k plošnému zkrácení doby oddlužení na 3 roky, si dovolujeme formulovat následující stanovisko upozorňující na její negativní důsledky.

Pokud dojde k dalšímu zmírnění nároků na dlužníky v procesu oddlužení je téměř jisté, že dojde ke zvýšení nevymahatelnosti pohledávek za dlužníky v bytových domech ve správě bytových družstev („BD“) a společenství vlastníků jednotek („SVJ“), a to za situace, kdy dlouhodobě a opakovaně upozorňujeme na problémy s vymáháním těchto druhů pohledávek a problém zůstává stále neřešen (k vysvětlení struktury těchto pohledávek a možnostem vymáhání viz přiložený příspěvek „Pohled nedobrovolných věřitelů“ ze semináře konaného na půdě ústavněprávního výboru PS Parlamentu ČR dne 17.10.2023).

Posun v právní úpravě nepřinesla ani Petice za posílení práv společenství vlastníků jednotek a vlastníků bytových jednotek, kterou podepsalo 48 468 fyzických osob a 903 zástupců právnických osob spravujících celkem 479 532 bytových a nebytových jednotek, ačkoli požadavky petice podpořil dne 12.11.2019 petiční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (usnesení 137).

Podle interní statistiky Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) na základě dotazníku mezi členskými družstvy představovaly nevymahatelné pohledávky v bytových domech 12,9% celkových pohledávek v r. 2014, poté vymahatelnost prudce klesala, takže v roce 2022 nevymahatelné pohledávky představovaly již 53,02%.

Jestliže tíhu nákladů na správu domu přebírají platící členové družstva nebo vlastníci jednotek, musíme upozornit rovněž na to, že jsou v bytových domech v naší správě ve velké míře zastoupeny rodiny s dětmi, samoživitelé a senioři, tedy sociálně ohrožené skupiny obyvatel, o nichž nemůžeme tvrdit, že mají lepší finanční postavení než oddlužované osoby, zvlášť v dnešní době všeobecného zdražování.

Hodnotná šetření prováděla díky veřejným údajům z insolvenčních řízení také společnost Insolcentrum, která zjistila – mimo jiné - že podíl uspokojených pohledávek ve všech insolvenčních řízeních klesl z 56% mezi lety 2013-2018 na 22% v r.