dnes je 26.4.2024

Input:

Vedení účetnictví

16.12.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.2.3
Vedení účetnictví

Ing. Marta Neplechová, CSc.

Účetní jednotka je povinna účtovat podvojnými zápisy o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, do období, s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí (dále jen "účetní období"); není-li možno tuto zásadu dodržet, mohou účtovat i v účetním období, v němž zjistily uvedené skutečnosti. V účetním období účetní jednotky účtují o uvedených skutečnostech v souladu s účetními metodami (§ 4 odst. 8 ZÚČ); přitom o veškerých nákladech a výnosech účtují bez ohledu na okamžik jejich zaplacení nebo přijetí (§ 3 odst. 1 ZÚČ).

V praxi nacházíme jen velmi málo případů, kdy má SVJ možnost vést účetnictví vlastními silami (členem společenství, členem statutárního orgánu). Většina SVJ využívá ustanovení § 5 ZÚČ, které umožňuje účetní jednotce pověřit vedením svého účetnictví i jinou právnickou nebo fyzickou osobu; předpokládá se, že zpracovatel účetnictví má odbornou způsobilost pro vedení účetnictví.

Odpovědnost

V této souvislosti vyvstává otázka odpovědnosti za vedení účetnictví, neboť ZÚČ účetní jednotku odpovědnosti za vedení účetnictví nezbavuje. Přesnější v tomto směru mohou být stanovy SVJ, které odpovědnost za vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky mohou dát do výlučné kompetence výboru (předsedy). Pokud je vedení účetnictví svěřeno odborníkovi v oblasti zpracování účetnictví (právnické či fyzické osobě), pak obavy v tomto směru nejsou opodstatněné.

Jak vyložit uvedené ustanovení ZÚČ a vyhnout se problémům?

Smlouvy, které výbor z titulu své kompetence uzavírá se zvoleným správcem, je nutno specifikovat. Pokud je pod správu domu zahrnuto i vedení účetnictví SVJ jakožto účetní jednotky, pak je nutno v části smlouvy týkající se vedení účetnictví pečlivě upravit konkrétní povinnosti obou smluvních stran. Odpovědnost výboru za vedení účetnictví lze spatřovat v tom, že na podkladě řádně zpracované smlouvy zajistil vedení účetnictví u právnické nebo fyzické osoby s odbornou způsobilostí.

Nutno předpokládat, že v tomto případě odpovídá za vedení účetnictví podle účetních předpisů zpracovatel účetnictví. Jsou-li použity jiné postupy s cílem správně vyjádřit předmět účetnictví SVJ, pak musí jít o dohodu s výborem SVJ zakomponovanou do vnitřní směrnice SVJ k vedení účetnictví. Výbor SVJ (předseda) vždy odpovídá za věcný obsah účetního případu, který potvrzuje na účetním dokladu svým podpisem (viz § 11 ZÚČ).

Doporučený obsah smlouvy o vedení účetnictví:

  • předmět smlouvy: zpracování účetních dokladů, předpisů záloh na financování správy domu a služeb spojených s užíváním jednotek, účetních závěrek aj.,

  • požadavek na další výstupy z účetnictví,

    • vypracování daňového přiznání (jestliže SVJ má příjmy podléhající dani z příjmů), pokud vypracováním není pověřen daňový poradce,

  • vyúčtování služeb spojených s užíváním jednotek,

  • termíny plnění smluvených povinností,

  • cena za zpracování účetnictví a fakturace,

    • další práva a povinnosti smluvních stran, zejména z titulu bankovního styku, zajišťování podkladů pro průběžné vedení účetnictví, předávání podkladů potřebných k vyúčtování služeb spojených s užíváním jednotek,

    • ustanovení přechodná a závěrečná (možnost dodatků ke smlouvě, doba trvání smlouvy, výpovědní lhůta oboustranně, den účinnosti smlouvy aj.).

Rozsah vedení účetnictví

Účetní jednotky mají zákonem (§ 9 ZÚČ) uloženou povinnost vést účetnictví v plném rozsahu.

Účetní jednotky, které dle ustanovení § 1 odst. 2 ZÚČ

Nahrávám...
Nahrávám...