Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Vladimíra Knoblochová
K odstavci 1
Vkladovou povinnost je třeba splnit předáním předmětu vkladu správci vkladů. V případě, že je vklad plněn v penězích, pak se splatí v penězích, v případě nepeněžitého vkladu je vklad splacen vnesením. Pokud by zakladatel nesplnil vkladovou povinnost, dostal by se do prodlení se splněním povinnost, s čímž by u peněžitých vkladů byla spojena i povinnost platit úroky z prodlení.
Vklady do nadace přijímá před jejím vznikem osoba, kterou nadační listina určí jako správce vkladů (určení správce vkladů je povinnou náležitostí nadační listiny podle § 310, může jich být i více).
Nadace nabývá vlastnické právo k předmětu vkladu dnem svého vzniku (tj. dnem zápisu do nadačního rejstříku). Pokud by zákon vázal nabytí vlastnického práva na zápis do veřejného seznamu (např. u nemovitostí zapisovaných do katastru nemovitostí), nabude nadace předmět vkladu do vlastnictví až tímto zápisem.
K odstavci 2
V případě, že předmět vkladu je peněžitý, složí jej správce vkladů na zvláštní účet u banky nebo spořitelního a úvěrního družstva, který pro nadaci a na její jméno zřídí. V praxi to probíhá zpravidla tak, že správce vkladů zřídí zvláštní účet u banky po založení nadace, přičemž zakladatel splatí vklad přímo na tento účet.
Ten, kdo účet vede, nesmí až do vzniku nadace umožnit ze zůstatku na účtu výplaty a platby, ledaže se prokáže, že nadace nebyla platně založena (přičemž…