dnes je 12.5.2025

Input:

Plánování údržby a oprav

14.4.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.7.2
Plánování údržby a oprav

Mgr. Andrea Manová

Celý proces opravy objektu lze rozdělit do čtyř postupných kroků. V prvé řadě je to příprava, následuje projekt, poté realizace a posledním krokem je vyhodnocení. Aby provedení opravy přineslo očekávané výsledky, musí být ve všech čtyřech krocích zajištěna komplexnost. Kromě toho, že by nemělo být vynecháno žádné z opatření potřebné opravy domu, je důležité dodržet i jejich správné pořadí.

Protože se jedná o záležitost finančně velmi náročnou, je nutné věnovat pozornost zejména fázi přípravy. Přípravná fáze, během níž se zjišťuje stávající stav domů, rozhoduje se o opatřeních a zpracovávají se technicko - ekonomické podklady jako podklad pro žádost o úvěr, je důležitá i z důvodů možných sankcí.

             




Proces opravy bytového domu
I. přípravná fáze
1. Orientační průzkum objektu – technická prohlídka objektu.
2. Doplnění a aktualizace výkresové dokumentace stávajícího stavu. Doložení revize elektro (společných prostor), výtahů, plynu, hromosvodů a požární ochrany.
3. Stavebně technický průzkum - destruktivní i nedestruktivní - se specifikací vadných konstrukcí jako podkladu pro možnost zpracování objektivního výkazu výměr. Návrh možného technického řešení oprav.
4. Vypracování energetického auditu v případě, že jsou prováděna opatření týkající se úspor energie a PENB.
5. Zpracování technicko - ekonomických podkladů v návaznosti na průzkum. Tyto podklady musí obsahovat výkaz výměr, specifikaci výrobků a cenu opravy.
6. Vyhodnocení podkladů 2, 3, 4 a 5 a rozhodnutí o postupu a rozsahu oprav a způsobu financování.
7. Zpracování plánu celkové opravy a případně plánů ročních údržbových prací.
II. projektová fáze
8. Zpracování dokumentace pro ohlášení případně projektové dokumentace ke stavebnímu povolení.
9. Zpracování položkového rozpočtu.
10. Inženýrská činnost za účelem stavebního řízení.
11. Stavební povolení/ohlášení.
III. realizační fáze
12. Výběrové řízení na dodavatele.
13. Zajištění technického dozoru nad realizací.
14. Zpracování dokumentace pro provedení stavby.
15. Realizace.
19. Kontrola rozsahu, náplně a kvality oprav.
20. Dokumentace skutečného stavu oprav.
IV. fáze vyhodnocení
21 Zpracování provozního řádu a pokynů pro užití budovy a bytů.

Plán celkové opravy, roční plány oprav mající převažující charakter údržby

Budovy pro bydlení jsou charakterizovány značnou zanedbanou údržbou. Její odstranění vyžaduje investiční náklady, které vcelku zpravidla převyšují možnosti vlastníků. Proto je nezbytné provést rozfázování celkové opravy z hlediska finančních možností a s přihlédnutím k souladu realizovaných opatření (např. zateplení – otvorové výplně, apod.).

Vynaložené náklady na opravu lze optimalizovat provedením přípravné fáze v celém rozsahu opravy. Tento vliv přípravné dokumentace na dosažení optimální ceny realizace není dostatečně ceněn a spíše převládají názory bagatelizující tuto část v různé míře až po krajní, velmi škodlivý odkaz na bezplatné poskytnutí dokumentace realizátorem.

POUŽITÉ PODKLADY, ROZSAH DOKUMENTACE

Orientační průzkum

Pozornost je soustředěna na zjištění dostupné dokumentace, velikosti domu (podlažnost, počet vchodů a počet bytů) a stáří domu. Stav stavebních konstrukcí i technického zařízení budov je hodnocen vizuálně bez odběru sond a bez procházení jednotlivých bytů. Opravy provedené v domech je možno zjistit u společnosti, která byty spravuje. Rozsah a funkčnost provedených oprav jsou předmětem podrobného průzkumu.

Z výsledků průzkumu je zřejmý stav konstrukcí, stavebních dílů a technického zařízení bytových budov.

Rozsah výkresové dokumentace, její kontrola, doplnění a aktualizace

Výkresová dokumentace stávajícího stavu budovy musí být k dispozici v takovém rozsahu, aby bylo možné zpracovat nejen návrh oprav, ale i dostatečně podrobný a přesný výkaz výměr pro jednotlivá opatření a ocenit je.

V následující tabulce je přehled dokumentace, rozdělený podle jednotlivých profesí. Dokumentace, která není k dispozici, musí být doplněna. K doplnění se využije provádění podrobného průzkumu, který je dalším krokem přípravné fáze.

Není samozřejmě nutné doplňovat ty části dokumentace, které se nevztahují k navrhovaným opravám.

           
ROZSAH DOKUMENTACE
Část dokumentace Poznámka
Situace, včetně inženýrských sítí, přípojek a jejich kapacity
Stavební Technická zpráva
Výkresy základů Mohou být nutné tehdy, když jsou mezi základy vedeny horizontální rozvody vytápění.
Půdorysy všech odlišných podlaží Obvykle se jedná o podlaží typická, vstupní, podzemní. Pro zjištění dispozice, nejsou-li půdorysy stavební, lze použít půdorysy TZB, ale alespoň jeden by měl být se stavebními rozměry.
Půdorys střechy
Řezy
Pohledy
Nahrávám...
Nahrávám...