6.2.1
Společenství vlastníků - účetní jednotka
Ing. Marta Neplechová, CSc.
Účetnictví je všeobecně chápáno jako systém, jehož základní funkcí je poskytnout všem zainteresovaným uživatelům potřebné informace o stavu majetku, o finanční situaci a výsledku hospodaření konkrétní účetní jednotky za určité časové období. Jako pro každou účetní jednotku i pro společenství vlastníků (SVJ) jsou informace z účetnictví podstatné i pro řízení finanční strategie do budoucna s cílem finančně zabezpečit spokojené a fungující bydlení "pod jednou střechou“ na podkladě zvláštního právního předpisu.
Podstatnou část vlastníků bytového fondu představují právnické osoby (např. obce, družstva, společnosti s ručením omezeným, méně často občanská sdružení s právní subjektivitou). SVJ vzniklé dle ZOVB a od 1. 1. 2014 rovněž dle zákona č. 89/2012 Sb. (NOZ) je právnickou osobou, avšak s tím rozdílem, že dům s byty a nebytovými prostory vymezenými jako jednotky nevlastní, tudíž nemá tento majetek zahrnutý ve svých aktivech.
ZÚČ vymezuje subjekty, které jsou účetními jednotkami s povinností vést účetnictví jako právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky. Není přitom podstatné, zda je předmětem jejich činnosti podnikání, či nikoliv.
Povinností účetní jednotky (a tudíž i SVJ) je vést účetnictví ve smyslu ZÚČ, tzn. účetnictví vedené podvojnými zápisy, a to ode dne svého vzniku až do dne svého zániku.
Občanský zákoník nestanoví žádné sankce za případnou nečinnost členů SVJ vztahující se ke vzniku právnické osoby, naproti tomu ZÚČ obsahuje sankční ustanovení za nevedení účetnictví či za chybné účetnictví nevedené podle účetních předpisů (viz § 37 odst. 1 ZÚČ).
NahoruPředmět účetnictví
Obecně je předmět účetnictví vymezen ZÚČ tímto ustanovením:
"Účetní jednotky, které vedou účetnictví v plném, nebo ve zjednodušeném rozsahu, účtují podvojnými zápisy o stavu a pohybu majetku a jiných aktiv, závazků včetně…