4.7.1
Technické zajištění údržby a oprav
Mgr. Andrea Manová
Včasná, kvalitní a pravidelná údržba a opravy objektu je důležitým předpokladem pro jeho bezpečné užívání a zdravé bydlení rezidentů, úsporu provozních nákladů a bezesporu i prodloužení životnosti objektu.
NahoruPovinnost provádět údržbu
Podle stavebního zákona (§ 3 SZ) se údržbou stavby rozumějí práce, jimiž se zabezpečuje její dobrý stavební stav tak, aby nedocházelo ke znehodnocení stavby a co nejvíce se prodloužila její uživatelnost. V § 139 SZ Údržba stavby se uvádí:
(1) Není-li stavba řádně udržována a její vlastník neuposlechne výzvy stavebního úřadu k provedení udržovacích prací, stavební úřad mu nařídí zjednání nápravy. Náklady udržovacích prací nese vlastník stavby. Nájemci bytů a nebytových prostor jsou povinni umožnit provedení nařízených udržovacích prací.
(2) U stavby určené k užívání veřejností může stavební úřad nařídit jejímu vlastníkovi, aby mu předložil časový a věcný plán udržovacích prací na jednotlivých částech stavby a na technologickém či jiném zařízení.
Tedy údržba stavby je povinností každého jejího vlastníka. Má povinnost udržovat stavbu v souladu s dokumentací skutečného provedení (případně ověřenou stavebním úřadem a rozhodnutím stavebního úřadu) tak, aby nevznikalo nebezpečí požárních a hygienických závad, nedošlo k znehodnocení stavby nebo k ohrožení jejího vzhledu a aby se co nejvíce prodloužila její uživatelnost.
Údržba má preventivní charakter. Za udržovací práce se považují i opravy, jimiž se rozumí drobné udržovací práce (např. oprava střešní krytiny, nátěrů, omítek, vytápěcí soustavy, elektrických rozvodů, atd.).
Úkolem udržovacích prací je uchovat stavbě (bytovému domu) její fyzikální a užitkové parametry ve vyhovujícím stavu po dobu očekávané/předpokládané ekonomicky opodstatněné životnosti domu (cca 100 let). Oprava jakožto forma udržovacích prací představuje ty činnosti v rámci údržby plynoucí z doporučených cyklů obnovy. Podle § 103 SZ udržovací práce nevyžadují stavební povolení, ani ohlášení, pokud jejich provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu a vzhled stavby, životní prostředí a bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou.
Oprava je odstranění fyzického opotřebení nebo poškození domu za účelem uvedení do předchozího nebo provozuschopného stavu.
NahoruStavební úpravy
Za stavební úpravu (§ 2 SZ) se považují takové změny stavby, při které se zachovávají vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby; za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby.
Na rozdíl od udržovacích prací stavební úpravou se mění původní, takzvaný právní stav…