2.7.10.2
Úpravy a jiné změny bytu či domu – zákonný postup pronajímatele
Mgr. Pavla Krejčí
V minulém článku jsme se obecně zabývali tím, za jakých podmínek svědčí pronajímateli právo provádět i přes nesouhlas nájemce úpravy pronajatého bytu či domu, popřípadě jejich přestavbu či jinou změnu. Dnes si prakticky popíšeme, jak má správně v těchto situacích pronajímatel postupovat, aby dodržel zákonem stanovená pravidla a neporušil práva nájemce.
Stručně pro zopakování uvádíme, že v souladu s § 2259 NOZ nájemce musí strpět (nevyžaduje se jeho souhlas) následující úpravy bytu či domu:
a) pokud úprava bytu či domu nesníží hodnotu bydlení a lze-li ji provést bez většího nepohodlí pro nájemce,
b) provádí-li pronajímatel úpravu bytu či domu na příkaz orgánu veřejné moci (většinou na příkaz stavebního úřadu nebo soudu),
c) hrozí-li bez provedení úpravy bytu nebo domu přímo zvlášť závažná újma.
K těmto případům ještě přistupují případy, kdy změny bytu či domu jsou nařízeny právním předpisem; v ostatních případech může pronajímatel provést úpravu bytu či domu pouze se souhlasem nájemce.
Pokud bude pronajímatel provádět úpravy na společných částech domu, pak většinou k tomu nebude potřebovat součinnost nájemce. Pokud však bude provádět úpravy, ke kterým bude vyžadován přístup do bytu nájemce, pak bude nájemcova součinnost nezbytná. V některých případech bude dokonce nezbytné, aby nájemce byt buď částečně, nebo úplně vyklidil. Pravidla pro postup pronajímatele pro tento případ jsou uvedena v § 2260 až § 2262 NOZ.
NahoruPrávo na přiměřenou náhradu nákladů
Pokud je tedy pro stavební zásah pronajímatele nezbytné, aby nájemce vyklidil byt nebo jeho část, má pronajímatel právo započít s prováděním prací až poté, co se nájemci zaváže poskytnout:
- přiměřenou náhradu účelně vynaložených nákladů, které nájemci vzniknou v souvislosti s vyklizením bytu, a zároveň
- zaplatí nájemci na tyto náklady přiměřenou zálohu.
Pod pojmem přiměřené náhrady účelně vynaložených nákladů se rozumějí náklady, které nájemce s vyklizením bytu či jeho části má. Výše a druh nákladů se budou odvíjet od toho, zda nájemce bude moci po dobu provádění stavebních prací byt částečně užívat či jej bude muset zcela vyklidit. Pokud nebude moci nájemce byt po dobu provádění prací užívat vůbec, pak mu vznikne právo i na náhradu zvýšených nákladů spojených s ubytováním.
NahoruZajištění náhradního bydlení
V souladu s § 2210 odst. 3 NOZ pak platí, že by náhradní bydlení měl nájemci zajistit pronajímatel; bude však záležet na dohodě pronajímatele a nájemce. Jistě si může náhradní bydlení zajistit i nájemce sám. Náhradním bydlením se rozumí pronájem bytu obdobné kvality a velikosti, jako nájemce užíval. Připouští se na přechodnou dobu i byt kvality vyšší, pokud by pronajímatel nebo nájemce nebyl z objektivních důvodů schopen zajistit ubytování shodné kvality (např. nebylo takové ubytování dostupné, ačkoliv pronajímatel o zajištění takového ubytování usiloval).
NahoruZáloha na náklady spojené s vyklizením
Nájemce má právo na poskytnutí přiměřené zálohy na náklady spojené s vyklizením bytu. Záloha by měla pokrývat prvotní výši předpokládaných nákladů…