2.1.3
Zrychlení vyklizení bytu po skončení nájmu v připravované novele občanského zákoníku
JUDr. Pavla Schödelbauerová
Ministerstvo pro místní rozvoj chystá změny v občanském zákoníku, které se zásadně dotknou nájemních vztahů. Zvažované úpravy představujeme v sérii kapitol.
Podle stávající úpravy po skončení nájemního vztahu dohodou, úmrtím, případně výpovědí, v případě že nájemce nevyklidí byt a dobrovolně jej nepředá pronajímateli, ale zároveň nejsou důvody, aby se pronajímatel domníval, že nájemce byt opustil, musí pronajímatel podat žalobu na vyklizení bytu podle § 1040 NOZ Pronajímatel pak musí čekat s vyklizením až do rozhodnutí soudu a byt nemůže pronajmout novému nájemníkovi.
Z výše uvedených důvodů je Ministerstvem spravedlnosti zvažována úprava tzv. zkráceného řízení, ve kterém je kladen důraz na princip hospodárnosti (upřednostňuje se rychlost a efektivnost).
Řízení se by se provádělo bez nařízení jednání, neprovádělo by se dokazování a výsledkem by byla specifická forma rozhodnutí - rozkaz k vyklizení bytu nebo domu.
V současné době je taková forma rozhodování možná pouze v případě peněžitých plnění, kdy je vydávaný platební rozkaz podle § 172-174 OSŘ V tomto řízení musí být platební rozkaz doručen do vlastních rukou žalovaného, vylučuje se náhradní doručení a povinný má právo podat odpor proti platebnímu rozkazu. Pokud taku učiní probíhá následně standardní řízení.
Podle statistik však téměř 60 % rozkazních řízení skončí buď nedoručením, nebo podáním odporu. Efektivost tak není příliš velká.
Nově je zvažována úprava návrhu na Rozkaz k vyklizení domu nebo bytu.
Jednalo by se o nový druh rozhodnutí soudu, směřující k urychlení ochrany vlastnického práva žalobce v případě, že žalovaný užívá předmět nájmu bytu nebo domu bez…